Kėdainiuose – išskirtinė augintinių ženklinimo akcija

li-pets-620-istockNuo sausio augintinių ženklinimui Lietuvoje tapus privalomam, šią savaitę Kėdainiuose startuoja šunų ir kačių ženklinimo akcija, kurios metu augintinius veterinarijos gydytojai ženklins už vos 5 eurų kainą. Iki spalio truksianti akcija – vienintelė tokia šalyje, kurioje augintinių ženklinimas vidutiniškai kainuoja 15-20 eurų.

Iniciatyvą bendradarbiaudamos su Kėdainių rajono savivaldybe ir „Kėdainių veterinarija“ organizuoja nevyriausybinės organizacijos – gyvūnų gerovės tarnyba „Pifas” ir Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija (LGTAO).

Kėdainiuose akciją įgyvendins du veterinarijos gydytojai. Pasak LGTAO vadovės Brigitos Kymantaitės, siekiant patenkinti savivaldybės gyventojų poreikius, gydytojai akcijos paslaugų atlikimui skirs visą savo darbo laiką.

„Akcijos metu pirmiausia bus ženklinami miesto ribose laikomi augintiniai. Juos suženklinus bendradarbiaujant su seniūnijomis organizuosime išvažiuojamąsias ženklinimo akcijas, tad Kėdainių rajono gyventojams nėra reikalo skubėti į miestą – atėjus laikui gydytojai atvažiuos į rajoną”, – sakė B.Kymantaitė.

Pensininkai ir socialines pašalpas gaunantys kėdainiškiai, pateikę pažymėjimus, savo augintinius galės suženklinti nemokamai, kitiems paslaugos kainuos tik 5 eurus. Į paslaugos kainą įeina augintinio ženklinimas ir duomenų suvedimas į valstybinį Gyvūnų augintinių registrą. Visi gyvūno ženklinimo paslaugą įsigyję gyventojai nemokamai gaus gyvūno sveikatos knygelę, o pirmieji – ir skanėstų augintiniui.

Dirbantiems asmenims, laikantiems daugiau nei du augintinius, likę augintiniai – 3, 4, 5 ar daugiau bus suženklinti nemokamai. Gyventojams, laikantiems daugiau nei 2 augintinius, taip pat sunkiai vaikščiojantiems senjorams, gyventojams su fizine negalia, pagal pageidavimą, augintinių ženklinimo paslaugą gydytojas atliks namuose.

Gyventojai augintinių ženklinimui gali užsiregistruoti paskambinę telefonu 860630807 pirmadieniais – penktadieniais 09:00-20:00 val., šeštadieniais 10:00-15:00 val.

Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius sakė, kad daugybę metų benamių gyvūnų problema Kėdainių savivaldybėje buvo sprendžiama tradicišku būdu – perkant jų gaudymo ir utilizavimo paslaugą. „Tam kasmet išleidžiama apie 12 tūkst. eurų. Tačiau tai – nehumaniškas būdas ir mokesčių mokėtojų pinigų švaistymas. Todėl savivaldybėje šia problemą siekiame spręsti strategiškai, padedant gyvūnų laikytojams susiženklinti savo augintinius”, – sakė meras.

„Džiaugiamės, kad nevyriausybinės organizacijos tokiai iniciatyvai pasirinko mūsų savivaldybę. Svarbu, kad visi augintinių laikytojai pasinaudotų šia galimybe, tokiu būdu apsaugodami savo augintinius nuo netikėtų nelaimingų atsitikimų”, – sakė Tarybos narys, akcijos globėjas Saulius Sinickis.

Jo teigimu, benamių gyvūnų gaudymo paslaugą atliekanti Kėdainių rajono medžiotojų ir žvejų draugija skelbia kasmet savivaldybėje pagaunanti apie 500 benamių gyvūnų, iš kurių daugiau nei 300 budavo eutanazuojami.

„Mus neramina tai, kad eutanazuojami gyvūnai gali būti kažkieno netyčia pabėgę ir pasiklydę augintiniai, kurie yra neidentifikuoti, todėl nėra galimybės nustatyti jų savininkų ir saugiai grąžinti namo. Tačiau pabėgus augintiniui, kai jis yra paženklintas, jį radęs žmogus galėtų gyvūną nuvesti pas artimiausią veterinarijos gydytoją, kur nuskaičius gyvūno poodinės mikroschemos duomenis būtų sužinomas savininkas ir gyvūnas greitai grįžtų namo, o ne į prieglaudą, kur jam kyla stresas ir ligų pavojus”, – sakė S.Sinickis.

Skaičiuojama, kad Kėdainių rajone apie 16 tūkst. namų ūkių laiko bent po vieną augintinį: apie 7,4 tūkst. – katę ir apie 8,8 tūkst. – šunį.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, nuo sausio iki balandžio gyvūnų augintinių ženklinimo ir įregistravimo skaičius sparčiai didėjo. Savininkai Lietuvoje jau paženklino ir įregistravo 1890 kačių, 6743 šunis ir 49 šeškus. Kėdainiuose paženklinta 130 šunų ir 22 katės.

Pagal šių metų sausį įsigaliojusį įstatymą, visi iki 2015 m. pabaigos atvesti gyvūnai augintiniai turi būti paženklinti ir įregistruoti iki 2017 m. balandžio 1 d., bet ne vėliau kaip iki perdavimo kitam savininkui. Gyvūnai augintiniai, atvesti 2016 m. ir vėliau, turi būti paženklinti ir įregistruoti  per 4 mėn. nuo atvedimo, bet ne vėliau kaip prieš perduodant kitam savininkui, o perdavus gyvūną kitam savininkui, jo naujasis savininkas turi pranešti apie savininko pasikeitimą Gyvūnų augintinių registrui per 7 kalendorines dienas.